Labradori retriiver on aktiivne koer, kellele on vaja palju tegevust. 
Siin on mõned neist tegevusaladest, mida oma labradoriga harrastada saad!

Teamwork makes the dream work!

RETRIIVERITE TÕUKATSE SAAGIGA

Tõukatse eesmärk on tuvastada, kas koera iseloom on omane vastava retriiveri tõule ning kas koeral on eeldusi, mis võimaldavad teda koolitada väikeulukite toomiseks ja retriiverite jahikatseteks. Koera hinnates arvestatakse jahiomadusi puudutavaid aretuslikke eesmärke.

Katsel kasutatakse külma saaki: veetöös kasutatakse veelinde, otsimisalal kasutatakse vaid üht liiki saaki ning jälg veetakse elutu küülikuga, mis kaalub 1,5–3 kg.

Koera sooritust hinnatakse põhimõttel sooritatud/mittesooritatud.
Tõukatsel osalemiseks peab koer olema vähemalt kaheksa (8) kuu vanune. Tõukatse sooritanud koeral on õigus osaleda retriiverite tasemekatsel ja töökatsel.

Sooritatud tõukatse on vajalik rahvusvahelise töösertifikaadi saamiseks ning üks eeldus tiitlite “Eesti Välimikutšempion” ning “C.I.B. (FCI rahvusvaheline välimikutšempion)” omistamiseks.

foto autor: Pille-Riin Sepp
foto autor: Tatjana Zamorskaja

RETRIIVERITE TÕUKATSE TEHISMATERJALIST TOOMISESEMETEGA “DUMMY“dega
Tõukatse eesmärk on tuvastada, kas koera iseloom on omane vastava retriiveri tõule ning kas koeral on eeldusi, mis võimaldavad teda koolitada väikeulukite toomiseks ja retriiverite jahikatseteks. Koera hinnates arvestatakse jahiomadusi puudutavaid aretuslikke eesmärke.

Katsel kasutatakse tehismaterjalist toomisesemeid dummy’sid, et säästa looduses vabalt elavaid saakloomi. Dummy kaal on viissada (500) grammi. Jälg veetakse küülikunahaga kaetud dummy’ga, mis kaalub 1,5–3 kg.
Koera sooritust hinnatakse põhimõttel sooritatud/mittesooritatud.

Tõukatsel osalemiseks peab koer olema vähemalt kaheksa (8) kuu vanune
Tõukatse sooritanud koeral on õigus osaleda retriiverite töökatsel ning on vajalik tiitli “Eesti Välimikutšempion” omistamiseks.

RETRIIVERITE TÕUOMANE TASEMEKATSE (RTT)

Katse eesmärk on hinnata retriiverite sobivust ja soovi töötada jahile tüüpilistes ülesannetes, arvestades tõuaretusest tulenevaid eesmärke.

Katsel kasutatakse külma saaki. Toomiseks peab olema vähemalt kaht eri liiki jahilinde. Lisaks võib kasutada jäneselisi (küülik, jänes, halljänes). AVA- ja VÕI-klassis võidakse kasutada saagi asemel selleks otstarbeks valmistatud riidepinnaga äratoomisesemeid, dummy’sid.

Katses hinnatakse koera suutlikkust ja tahet tuua ära saak veest ja maalt ning suutlikkust toimida kasutuskõlbliku jahikoerana retriiveritele tüüpilises jahiolukorras. Katsetel jagatakse vaid järgud ja koeri ei reastata paremusjärjekorda.

foto autor: Pille-Riin Sepp

Tasemekatse klassid:

Algklass (ALG) on vanusepiiranguta ja sellest saavad osa võtta koerad, kes on sooritanud retriiverite tõukatse. ALG esimese (1.) järgu saanud koer siirdub avaklassi.
Avaklassist (AVA) saavad osa võtta ALG 1. järgu saanud koerad. AVA 1. järgu saanud koer siirdub võitjaklassi.
Võitjaklassist (VÕI) saavad osa võtta AVA 1. järgu saanud koerad.

Koer võib jätkata võistlemist samas klassis kuni kolme 1. järgu saamiseni. Kui koer saab need enne kalendriaasta lõppu, võib ta jätkata samas klassis võistlemist kalendriaasta lõpuni, mille järel peab ta siirduma järgmisesse klassi. Kui koer osaleb kõrgemas klassis, siis ei saa ta enam võistelda madalamas klassis.

Tiitel Eesti Retriiverite Tasemekatse Tšempion (EST RTT CH) omistatakse koerale, kes on Eesti Kennelliidu juhatuse poolt ametlikuna kinnitatud retriiverite tasemekatse võitjaklassis saavutanud kolm I järku vähemalt kahelt erinevalt kohtunikult ja vähemalt kaks katsetulemust peab olema saadud saagiga katselt. Lisaks peab koer olema saanud üle 15 kuu vanusena EKL poolt tunnustatud näituselt vähemalt hinde “hea”.

RETRIIVERITE TÖÖKATSE “WORKING TEST” (RWT)

Katse eesmärgiks on valida parimad koerad, kellel on jahiolukorra ülesannete jaoks sobiv iseloom, hea markeerimisvõime ning hea haistmine, võttes arvesse ka aretuseesmärke.

Katsel kasutatakse tehismaterjalist toomisesemeid dummy’sid. Kõikidele koertele peab kasutamiseks andma sama suuruse (u 0,5 kg) ja värviga dummy’sid.

Katse koosneb minimaalselt neljast (4) ja maksimaalselt viiest (5) ülesandest. Iga läbitud ülesande eest on võimalik saada maksimaalselt kakskümmend (20) punkti.

foto autor: Pille-Riin Sepp

Töökatse klassid:

Algklassist (ALG) saavad osa võtta alates kaheksa (8) kuu vanused koerad, kes on sooritanud retriiverite tõukatse saagiga või retriiverite tõukatse dummy’dega. ALG esimese (1.) järgu saanud koer siirdub avaklassi (AVA).

Avaklassist (AVA) saavad osaleda ALG 1. järgu saanud koerad. AVA 1. järgu saanud koer siirdub võitjaklassi (VÕI).

Võitjaklassist (VÕI) saavad osaleda AVA 1. järgu saanud koerad.

Koer võib jätkata osalemist samas klassis kuni kahe 1. järgu saamiseni. Kui ta saab need enne kalendriaasta lõppu, võib ta jätkata samas klassis võistlemist kalendriaasta lõpuni, mille järel peab ta siirduma järgmisesse klassi. Kui koer osaleb kõrgemas klassis, siis ei saa ta enam võistelda madalamas klassis.

AVA- ja VÕI-klassi katset võib läbi viia ka dummy trialina. Dummy trial on töökatse (Working Test) osa mida hinnatakse vastavalt retriiverite jahilinnukatse (Field Trial) reeglitele, kus lastud linnu asemel kasutatakse kangaga kaetud toomisesemeid, “dummysid”.

Tiitel Eesti Retriiverite Töökatse (Working Test) Tšempion (EST RWT CH) omistatakse koerale, kes on Eesti Kennelliidu juhatuse poolt ametlikuna kinnitatud retriiverite töökatse (Working Test) võitjaklassis saavutanud kolm SERT’i vähemalt kahelt erinevalt kohtunikult . Lisaks peab koer olema saanud üle 15 kuu vanusena EKL poolt tunnustatud näituselt vähemalt hinde “hea”.

foto autor: Pille-Riin Sepp

RETRIIVERITE JAHILINNUKATSE “FIELD TRIAL” (RFT)

Retriiverite jahilinnukatse (Field Trial) eesmärk on koguda aretuse jaoks infot koerte jahiomadustest ning edendada retriiverite kasutust jahil.

Jahilinnukatse “Field Trial” on retriiverite tõuomane katse, kus erinevalt tasemekatsest (ära toomiseks kasutatakse varem lastud külma saaki) kasutatakse elus saaki, mis lastakse katse käigus. Katse toimub üldjuhul avatud maastikus ja saakide laske- ning äratoomise vahemaad on pikad.

Field Trial katsel saavad osaleda Retriiverite tasemekatse või Working Testi – VÕI klassis osalemisõigust omavad koerad.

Tiitel Eesti Retriiverite Jahilinnu katse (Field Trial) Tšempion (EST RFT CH) omistatakse koerale, kes on Eesti Kennelliidu juhatuse poolt ametlikuna kinnitatud retriiverite Jahilinnu katsel Eestis saavutanud 3 SERT’i . Lisaks peab koer olema saanud üle 15 kuu vanusena EKL poolt tunnustatud näituselt vähemalt hinde “hea”. Sertifikaati võib edasi anda kui esimene koer on CH ja katsel osales vähemalt 6 koera.

VEEPÄÄSTE - VP / foto autor: Mihkel Rikas